Як вберегти себе і дитину від хвороб восени

На 100% застрахувати себе і свою сім’ю від вірусних та бактеріальних захворювань при зміні сезонів не вийде. Проте ризик захворіти можна звести до мінімуму. Розповідаємо як.

Чому ми стаємо сприйнятливими до захворювань саме восени

Здавалося б, після літа, коли організм відпочив, зарядився сонцем і вітамінами, як мінімум до середини грудня неприємностей зі здоров’ям бути не повинно. Але, на жаль, похолодання та осінні дощі приносять перші хвороби.

Цьому є пояснення:

 • при зміні сезонів людина перебуває у стресовому стані. Світловий день стає коротшим, що впливає і на гормональну рівновагу організму, і на нервову регуляцію;

 • ми менше буваємо на свіжому повітрі, більше — в задушливих, мало провітрюваних приміщеннях. Вдома вдихаємо пересушене опаленням повітря;

 • частіше стикаємося з хворими людьми;

 • одягаємося дуже легко або навпаки тепло.

Позначається втома, яка поступово накопичується, брак сну, порушення режиму харчування. І наша імунна система, якій і так дістається від агресивних чинників сучасного життя, слабшає.

Найпоширеніші осінні хвороби та як від них уберегтися

На осінь припадає перший пік захворюваності на ГРЗ або ГРВІ. У 5% людей сезонне зниження імунітету закінчується бактеріальною інфекцією, наприклад ангіною. Ми виділили «найпопулярніші» хвороби й розповідаємо, як їх розпізнати.

Грип

Гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів, яке викликають віруси грипу. Для нього характерний різкий підйом температури до 38,5-40 °C, озноб; головний, суглобовий та м’язовий біль; сухість у носоглотці; нежить і кашель. Найбільше інфекція небезпечна ускладненнями — від них помирають до 500 тис. осіб щорічно.

Від грипу не існує специфічного лікування: антибіотики не діють на віруси, а ефективність противірусних препаратів не доведена. Не варто обманювати себе і тим, що протистояти недузі можна, якщо жувати часник, цибулю або мандаринові кірки.

Єдиним способом захиститися від грипу є вакцинація до початку епідемії — у серпні-жовтні. Ефективність — 70-80%. А у тих, хто отримав щеплення, але все-таки захворів, хвороба протікає легше і без ускладнень.

Також можна спробувати знизити ризик зараження:

 1. У розпал епідемії в громадському транспорті надягайте захисну маску або ховайте ніс у шарф чи об’ємний комір светра.

 2. Відмовтеся від обіймів і дружніх поцілунків з колегами, друзями. У хворої на грип людини зовнішні симптоми можуть бути відсутніми добу, але вона здатна заразити інших.

 3. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом, а ще через брудні руки. Менше торкайтеся обличчя й частіше мийте руки. Якщо немає доступу до води, користуйтеся антибактеріальними серветками.

Якщо грип все ж постукав у ваш дім, дійте наступним чином:

 • Виділіть хворому окрему кімнату, посуд і столові прилади.

 • Не кутайтеся, частіше провітрюйте приміщення, особливо перед сном.

 • Багато пийте. Підійде не дуже солодкий, теплий узвар, журавлинний і смородиновий морс, але найкраще — чиста питна вода. Дітям пропонуйте рідину кожні 15-30 хвилин.

 • Якщо дошкуляє сухість носа, зрошуйте слизову сольовим розчином.

 • Збивайте температуру, коли вже стало зовсім кепсько. Якщо вона не знижується більш ніж 5 днів, зверніться до лікаря.

Повноцінно харчуйтеся, включіть в раціон гранати, ківі, цитрусові. Але якщо їсти не хочеться, то не змушуйте ні себе, ні дитину.

ГРВІ

Це вірусне захворювання, яке вражає слизову оболонку верхніх дихальних шляхів, або, як кажуть у народі, — «застуда». Сьогодні нам відомо про понад 200 видів респіраторних вірусів!

Симптоми відрізняються від грипу, дебют хвороби змазаний:

 • біль або пирхота в горлі;

 • нежить;

 • головний біль, загальна млявість;

 • кашель;

 • температура зазвичай не піднімається, або підвищується незначно до 37-38,5 °C.

Врятуватися від інфекції за допомогою вакцинації не вийде: універсальних щеплень від ГРВІ не існує, тільки від окремих вірусів. Імуномодулятори теж не працюють. Тому превентивні заходи та лікування, перераховані в пункті «Грип», актуальні й при ГРВІ.